SY 2018- 2019

Christopher John Musngi
With High Honors

Lyle Johanne Perez
Becoming Like Christ Award
With High Honors

Kurvie Philip Oliver Apolinar Gerry Roxas Leadership Award With High Honors

St. Lawrence Brindisi Award for Outstanding Leadership
With High Honors

Jan Mikel Bunyi
With High Honors

Rafael Mariano
With High Honors

Joaquin Teng
With High Honors

John Gabriel Magtibay
With Honors

Johnwell Merit Eufeminiano With Honors

Gavin Raine Dizon
With Honors

Joseph Alvaro Del Rosario
With Honors

John Matthew Chua
With High Honors

Geoffrey Tomcheri Alturino
With Honors

Shanice Kaye Alejandre
With Honors

Julian Xavier Simbulan
St. Lawrence of Brindisi Award for Outstanding Community Service

Claire Anne Samaniego
St. Francis of Assisi Award
Alfonso Yuchengco Award for National Discipline
With High Honors

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Subject Excellence Awardees

Core Subjects

Subject

Piety (ABM, HUMSS & GAS) Love (STEM) Wisdom (STEM)

Media and Information Literacy

Christopher John Musngi Kurvie Philip Oliver D.R. Apolinar

Shanice Kaye M. Alejandre

Rafael Luis B. Mariano
21st Century Literature from the Philippines and the World Christopher John Musngi Kurvie Philip Oliver D.R. Apolinar

Claire Anne D. Samaniego

Pagbasa at Pagsusuri ng Iba’t Ibang Teksto Tungo sa Pananaliksik

Christopher John Musngi Kurvie Philip Oliver D.R. Apolinar Rafael Luis B. Mariano

Claire Anne D. Samaniego

Franciscanism Christopher John Musngi

Jule Ervin De Guzman

Hannah Audrey T. Carpio

Shanice Kaye M. Alejandre

Sherilyn C. Angeles

Rafael Luis B. Mariano

Disaster Readiness and Risk Reduction

none Kurvie Philip Oliver D.R. Apolinar

Sherilyn C. Angeles

Rafael Luis B. Mariano
Contemporary Philippine Arts from the Regions Jule Ervin De Guzman Kurvie Philip Oliver D.R. Apolinar

Joaquin R. Teng

John Matthew O. Chua

Rafael Luis B. Mariano

Robotics Jule Ervin De Guzman

Christopher John Musngi

Kurvie Philip Oliver D.R. Apolinar

Gavin Raine R. Dizon

 

Subject Excellence Awardees

Applied Track Subjects

 

Subject

Piety (ABM, HUMSS & GAS) Love (STEM) Wisdom (STEM)

Inquiries, Investigations, and Immersions

Jan Mikel C. Bunyi Joaquin R. Teng Joseph Alvaro R. Del Rosario
Filipino sa Piling Larangan Lyle Johanne P. Perez Kurvie Philip Oliver D.R. Apolinar

Rafael Luis B. Mariano

Claire Anne D. Samaniego

English for Academic and Professional Purposes Lyle Johanne P. Perez Hannah Audrey T. Carpio

Claire Anne D. Samaniego

 

Subject Excellence Awardees

Specialized Track Subjects

 

Subject

Love (STEM) Wisdom (STEM)

General Biology 2

Kurvie Philip Oliver D.R. Apolinar Claire Anne D. Samaniego
General Chemistry 2 Nicolo Diego F. Genuino

Joaquin R. Teng

John Gabriel S. Magtibay

General Physics 1

Nicolo Diego F. Genuino Joseph Alvaro R. Del Rosario

Gavin Raine R. Dizon

General Physics 2 Kurvie Philip Oliver D.R. Apolinar

Rafael Luis B. Mariano

Research/ Capstone Project Kurvie Philip Oliver D.R. Apolinar

Jayson Patrick M.. Astor

Arvi F.. Ocenar Jr.

Julian Xavier S. Simbulan

Daryll John H. Dantes

Johnwell Merit C. Eufeminiano

Joaquin Rolando A. Gasmido

Giancarlos M. Miranda

John Gabriel S. Magtibay

 

Subject Excellence Awardees

Specialized Track Subjects

 

Subject

Piety (ABM & GAS)

Business Math

Miguel Rene Q. Balboa
Business Ethics and Social Responsibility

Juan Emilio B. Quismundo

Business Finance

Alfred Antoni Andrius B. Armada

Applied Economics

Zianne O. Babila

Organization and Management

Alfred Antoni Andrius B. Armada

Principles of Marketing

Alfred Antoni Andrius B. Armada
Business Enterprise Simulation

Alfred Antoni Andrius B. Armada

Lawrence Benhur C. Castillo

 

Subject Excellence Awardees

Specialized Track Subjects

 

Subject

Piety (HUMSS & GAS)

Community Engagement, Solidarity and Citizenship

Christopher John Musngi

Zianne O. Babila

Creative Writing

Stella Maris B. Vasquez

Creative Nonfiction

Christopher John Musngi

Lyle Johanne P. Perez

Trends, Networks, and Critical Thinking in the 21st Century Culture

Lyle Johanne P. Perez

Introduction to World Religions and Belief Systems

Jule Ervin De Guzman

Research/ Culminating Activity

Geoffrey Tomcheri R. Alturino

Jule Ervin De Guzman

Christopher John Musngi

Lyle Johanne P. Perez

Becoming Like Christ Award

Lyle Johanne P. Perez


ACADEMIC DISTINCTION AWARDEES

SECOND SEMESTER

Lawrence Benhur C. Castillo

Miguel Rene Q. Balboa

ABM
Gerard Scott C. Melliza

Zianne O. Babila

GAS

Jule Ervin De Guzman

Stella Maris B. Vasquez

HUMSS

Jayson Patrick M. Astor

Giancarlos M. Miranda

Julian Xavier S. Simbulan

Kristine I. Ocampo

STEM

 

OUTSTANDING RESEARCH/ CAPSTONE PROJECT AWARD 

Research Area for Community-Based Innovation

Building a Resilient Community through Earthquake Hazard Mapping by J. Teng, A. Castel, J. Torres, & M. Baya

Research Area for Institutional Efficiency, Effectivity and Productivity

Acoustic and Ergonomic Assessment and Redesign of LSQC Classrooms and Furniture by K. Apolinar, J. Simbulan, J. Astor & A. Ocenar

Research Area for Language, Religion and Cultural Studies

The Eco-conscious Narratives of Disaster Resilience of the Residents of Barangay Paang Bundok, Quezon City by C. Musngi, L. Perez, G. Alturino & J. de Guzman

FERNANDA SALCEDO BALBOA YOUTH LEADERSHIP AWARD

Julian Xavier S. Simbulan

LOURDESIAN LEADERSHIP EMPOWERMENT ACTIVITIES PROGRAM SERVICE AWARDEES

Kurvie Philip Oliver D.R. Apolinar

Alfred Antoni Andrius B. Armada

Hannah Audrey T. Carpio

Lyle Johanne P. Perez

Christopher John Musngi

Joaquin R. Teng

Claire Anne D. Samaniego

Julian Xavier S. Simbulan

Giancarlos M. Miranda

ATHLETE OF THE YEAR

Mark Christian P. Baya

ATHLETIC, EXTRA AND CO-CURRICULAR  COMPETITION AWARDS

PAGDIRIWANG NG BUWAN NG WIKANG PAMBANSA

PAGLIKHA NG POSTER

Jule Ervin De Guzman, IKALAWANG GANTIMPALA

PAGSULAT NG TEKSTONG PERSWEYSIB

Kurvie Philip Oliver D. Apolinar, UNANG GANTIMPALA

Alfred Antoni Andrius B. Armada, IKALAWANG GANTIMPALA

Claire Anne D. Samaniego, IKATLONG GANTIMPALA

Lourdes School of Mandaluyong Interschool Battle of the Bands 2019

CHAMPION

Eulizzes V. Roxas

Ivan Noel D. Samson

Theo Antonio A. Suguitan II

Rafael A. Torrejon

 

Athletic Association of Private School (AAPS) District Meet

Badminton Tournament

Singles B – Gold Medal    Timothy Leo B. Coronel

Athletic Association of Private School (AAPS) District Meet

Basketball  – 2ND RUNNER – UP

Rommel C. Mocorro Jr.

Eduardo Gabriel S. Nacion

Julius Beaver H. Torres

Julian Mark A. Carrascal

Roman L. Guison III

Mark Christian P. Baya

Sean Gabriel N. Magpile

Philippine Athletic Youth Association Badminton Tournament

Bronze Medal

Joaquin R. Teng

Timothy Leo B. Coronel

 

Grade 11 

Subject Excellence Awardees

Subject Patience (ABM) Peace (HUMSS) Simplicity (GAS) Truth (STEM)
Media and Information Literacy Francis Raphael M. Loja Therese Alexandria U. Garcia Daniel Aaron L. Fadul Myron Alford C. Anarcon
Reading and Writing Dexter R. Cruz John Carl M. Ramos Daniel Aaron L. Fadul Angelito R. Reynon Jr.
Pagbasa at Pagsusuri ng Iba’t Ibang Teksto Tungo sa Pananaliksik Dexter R. Cruz Therese Alexandria U. Garcia Daniel Aaron L. Fadul Marc Aaron I. Sayco
Komunikasyon at Pananaliksik sa Wika at Kulturang Filipino Dexter R. Cruz Kristine Anne U. Malonzo Daniel Aaron L. Fadul Marc Aaron I. Sayco
General Mathematics Dexter R. Cruz

Francis Raphael M. Loja

John Carl M. Ramos Miguel Sancho D. Mendoza Diether David D. Quebral

Antonio Miguel B. Mariano

Statistics and Probability Dexter R. Cruz John Carl M. Ramos Vincent Joshua J. Opilac Terrence Lowell C. Andaya
Earth and Life Science Dexter R. Cruz John Carl M. Ramos Daniel Aaron L. Fadul Subject not offered in this strand
Introduction to Philosophy of the Human Person Dexter R. Cruz

Francis Raphael M. Loja

John Carl M. Ramos

Kristine Anne U. Malonzo

Pamela Andrea J. Sincioco Diether David D. Quebral
Health Optimizing Physical Education 1 Francis Raphael M. Loja Gio Johnsen T. Garibay Raphael Luis N. Magpile

Ruel Aquilino R. Nicolas

Vincent Joshua J. Opilac

Algene Leane V. Manzano
Health Optimizing Physical Education 2 Angelo C. Salanguit Elisha Marie Vea P. Daliba Angel Gabriel S. Junio

Pamela Andrea J. Sincioco

Charles Louie M. Causing
Personal Development Francis Raphael M. Loja John Carl M. Ramos

Therese Alexandria U. Garcia

Kristine Anne U. Malonzo

Daniel Aaron L. Fadul Diether David D. Quebral
Philippine Politics and Governance Subject not offered in this strand John Carl M. Ramos Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand
Understanding Culture, Society and Politics Dexter R. Cruz Therese Alexandria U. Garcia Daniel Aaron L. Fadul

Pamela Andrea J. Sincioco

Marc Aaron I. Sayco

Myron Alford C. Anarcon

Introduction to World Religions and Belief Systems Subject not offered in this strand Kristine Anne U. Malonzo Pamela Andrea J. Sincioco Subject not offered in this strand
Practical Research 1 Dexter R. Cruz John Carl M. Ramos John Brian G. Mendoza Diether David D. Quebral

Terrence Lowell C. Andaya

Antonio Miguel B. Mariano

Practical Research 2 Dexter R. Cruz

Francis Raphael M. Loja

John Carl M. Ramos Daniel Aaron L. Fadul

Pamela Andrea J. Sincioco

Juan Miguel M. Roque

Arthur Frederick N. Cambay

Empowerment Technologies: ICT- Computer Programming Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand Terrence Lowell C. Andaya
Empowerment Technologies : ICT- AUTOCAD Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand none Diether David D. Quebral
Empowerment Technologies: ICT- Multimedia Arts Dexter R. Cruz

Francis Raphael M. Loja

Kristine Anne U. Malonzo Daniel Aaron L. Fadul Subject not offered in this strand
Empowerment Technologies: ICT- Web Development Dexter R. Cruz Therese Alexandria U. Garcia none Terrence Lowell C. Andaya
Fundamentals of Accountancy, Business and Management 1 Francis Raphael M. Loja Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand
Fundamentals of Accountancy, Business and Management 2 Dexter R. Cruz

Francis Raphael M. Loja

Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand
Organization and Management Dexter R. Cruz Subject not offered in this strand Daniel Aaron L. Fadul Subject not offered in this strand
Pre- Calculus Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand Marc Francis C. Guansing Diether David D. Quebral

Marc Daniel P. Santos

Basic Calculus Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand Terrence Lowell C. Andaya
General Biology 1 Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand Diether David D. Quebral
General Chemistry 1 Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand Subject not offered in this strand Diether David D. Quebral

Terrence Lowell C. Andaya

Antonio Miguel B. Mariano

Scholastic Excellence Awardees

ABM

Dexter R. Cruz

Francis Raphael M. Loja

HUMSS

John Carl M. Ramos

Kristine Anne U. Malonzo

Therese Alexandria U. Garcia

STEM

Diether David D. Quebral

Terrence Lowell C. Andaya

Antonio Miguel B. Mariano

Angelito R. Reynon Jr.

Marc Daniell P. Santos

Myron Alford C. Anarcon

Kenneth C. Gemora